Şırnak’a son 14 yılda 60 milyon tl Çevre ve Şehircilik yatırımı yaptık

Şırnak’a son 14 yılda 60 milyon tl Çevre ve Şehircilik yatırımı yaptık

Halkımızın hayat kalitesini sağlıklı ve planlı bir biçimde yükseltmeyi ve çevresel şartlar konusunda refahı en üst seviyeye taşımayı hedefledik. Ülkemizi geliştirmek ve güzelleştirmek için yoğun şekilde çalışarak 14 yılda önemli düzenlemelere imza attık.

Altyapı ve üstyapıda devrim niteliğindeki projeleri hayata geçirdik. Kaynaklarımızı verimli kullanarak temiz şehirler, yaşanabilir alanlar inşa ettik.

Çevreyi koruyoruz, atıkları değerlendiriyoruz

• 1 adet Düzenli Depolama-2.sınıf (Belediye Atıkları ve Tehlikesiz Atık Düzenli Depolama)

• 1 adet Ambalaj Atığı Geri Kazanım tesisini şehre kazandırdık.

Atık suları arıtıyoruz

Atık suların geri dönüşümünde önemli adımlar attık. Şırnak İli sınırları içerisinde 1 adet atıksu arıtma tesisi inşaat aşamasında olup tamamlandığında toplam 4,149 kişiye hizmet edecektir.

Altyapıyı geliştiriyoruz, çevre kirliliğini bitiriyoruz

Çevre katkı paylarından yerel yönetimlere ayrılan payı artırdık.Çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik yatırımlar kapsamında 2003-2016 yılları arasında Şırnak için 11,5 milyon TL ödenek ayırdık.

Bu dönemde Şırnak’taki belediyelere 26 adet çevre temizlik aracı hibe ettik.

Temiz hava, sağlıklı yaşam       

Şırnak ilinde hava kalitesini daha da iyileştirdik. Diyarbakır Temiz Hava Merkezi’ne bağlı Şırnak ilinde 1 adet hava kalitesi izleme istasyonu kurduk. Kükürt dioksit emisyonlarında son iki yılda %22, partikül maddede %3 azalma sağladık.

Kimlikli şehirler

Son 14 yılda yapılan yatırım ve atılımlar Türkiye’yi ekonomik ve sosyal yönden ileriye taşıdı. Bu ilerleme hayatın her alanına yansıyor: yaşam kalitesi artıyor, eğitim seviyesi yükseliyor, yüzler gülüyor.

Bu olumlu tablonun devamı ve vatandaşlarımızın hayat standartlarının daha da yükselmesi için Kentsel Dönüşüm hamlesini başlattık.

Kentsel Dönüşümle;

Öncelikli afet riski altındaki alanların dönüşümü tamamlanacak, güvenilir, yalıtımı tam olarak sağlanmış, asgari konfor koşullarına sahip, enerji tasarrufu sağlayan ve çevre dostu yapılar inşa edilecek, yerel malzeme kullanımı teşvik edilecek, üretim sektörü hareketlenecek, yeşil çevre ve sosyal donatı alanlarıyla bütünleşen kent merkezlerimiz daha da güzelleşecek ve 24 saat yaşayan şehirler oluşturulacak.

Bu kapsamda;

  • Şırnak İli Merkez İlçesinde;

Cumhuriyet, Gazipaşa, İsmetpaşa, Yeni ve Yeşilyurt Mahalleleri içerisinde kalan toplam 806,41 hektarlık alan “Riskli Alan” olarak ilan edilmiştir. 6759 bağımsız birim (994 işyeri dahil) ağır hasarlı/yıkık, 4547 bağımsız birim (500 işyeri dahil) az hasarlı durumdadır. Alanda hasar tespit çalışmaları tamamlanmış olup yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları devam etmektedir. Hasarlı yapıların yıkımı, yıkılan yapıların enkazının kaldırılmasına başlanmıştır.

  • Şırnak İli Cizre İlçesinde;

Cizre’de yaşanan olaylar sonrası zarar tespit çalışmaları tamamladık. Ağır hasarlı yapıların yıkımı ve yıkık yapıların enkaz kaldırma işlemi devam etmektedir. Cizre Kaymakamlığı tarafından ilçede kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı durduracak ve kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu, bu süreçte yaşanan olaylarda birçok yapı ve ilçenin altyapısının hasar görmesi nedeniyle, Kuştepe, Cudi, Sur, Dağ kapı, Kale, Şah, Yafes, Alibey ve Nur Mahalleleri sınırları içerisinde kalan alan “Riskli Alan” ilan edilmiştir.

  • Şırnak İli Silopi İlçesinde;

Yenişehir, Cudi, Nuh, Başak, Barbaros, Yeşiltepe, Karşıyaka ve Şehit Harun Boy Mahalleleri içerisinde yer alan 404.07 hektarlık alan “Riskli Alan” olarak ilan edilmiştir. Alanda; konut ve işyeri olarak 7.271 adedi az hasarlı, 666 adedi ağır hasarlı ve 86 adet yıkık birim olduğu tespit edilmiştir. Ağır hasarlı yapıların yıkımı ve yıkık yapıların enkaz kaldırma işlemi tamamlanmıştır. Alanda vatandaşları bilgilendirmek için irtibat ofisi açılmış ve uzlaşma görüşmeleri başlatılmıştır. Bugüne kadar 365 kişi ile uzlaşma sağlanmıştır. Geriye dönük “Kira Yardımı” ödemelerine başlamıştır.

  • Şırnak İli İdil İlçesinde;

İdil’de hasarlı yapıların yıkımı, yıkılan yapıların enkazının kaldırılmasını tamamladık. Aşağı, Yukarı, Atakent, Yenimahalle ve Turgut Özal Mahalleleri sınırları içerisinde kalan toplam 336.1 hektarlık alan “Riskli Alan” olarak ilan edilmiştir. Riskli alanda 540 adet tek katlı bahçe içinde konutun yapım çalışmalarına başlanılmıştır. Alanda vatandaşları bilgilendirmek için irtibat ofisi açılmış ve uzlaşma görüşmelerine başlanmıştır. 220 hak sahibi ile uzlaşma sağlanmıştır. Hak sahiplerine kira yardımı ödemelerine başlanılmıştır.